Mobiiltelefonid ja rakendused- ennustused aastaks 2013

Monday, December 3, 2012 15:21 by Mailis Viiand

Head aega arvutid…

Aastaks 2012 lubati meile küll maailmalõppu, aga oletagem et päris nii need asjad ei lähe ja meil seisab ees ka uus huvitav aasta 2013. Mida me temalt ootame ja millised on need trendid ja suundumused, mis leiavad teostamist mobiilimaailmas lähiajal?

Hüvasti arvutid. (Source: the4thdimension.net)

Arendajad on suure saladuskatte -ja vaikimisklauslite all palehigis töös üha uuemate innovaatiliste tehnoloogiate kallal. Inimesed tähistavad uute mobiilivahendite müügile ilmumist võrdselt jõulude, sünnipäeva ja riigipühadega ning arvutimängude kõrval on tekkinud hiiglaslik turg mobiilimängudele ja rakendustele, kus lihtsa kuid geniaalse ideega on võimalik end lasta nutimiljonäriks kroonida.

Tee sinagi tegusid

Kelle sõelale jääb kullatükike? (Source: questgarden.com)

Ennekõike tulekski soovitada kõigil kohalikel oskajatel oma ideede sabast julgelt kinni krabada ning tegutsema hakata. Kui peas on koha leidnud mingi rakenduse mõte, siis tee see teoks. Tänapäeva kullapalavikuks võiks pidada just app´ide ehk rakenduste meisterdamist.

Lihtsate ja löövate mõtetega on ju võimalik kiiresti tulu teenida, sest rakenduste turuks ja tarbijateks on terve maailm. Eestil on kõvasti potentsiaali ennast tõestada ning kui peaks juhtuma, et meie infotehnoloogia ja muud nutigeeniused ühendavad jõud loovgeeniustega, siis usun, et oleme võimelised mobiilimaailma muutma.
Kui soovid enda rakendusi katsetada ning vajalikke tutvusi luua, soovitan asja lähemalt uurida ka SIIT. Meie oma Tartu Teaduspark pakub näiteks sentigi küsimata ruume ja vahendeid töötegemiseks kõikidele asjast huvitatutele.
Nüüd aga vaatleme mõningaid trende, mis on juba hetkel silmnähtavalt jõudu ja populaarsust kogumas, kui ka neid mis alles piiluvad vaikselt ja häbelikult nurga tagant.

Mobiiltelefonide ja rakenduste märksõnad aastaks 2013:

1. Smartphone, tablet, phablet ja igasugused hübriidseadeldised
Turg kõikvõimalike erinevate mobiilide ja nende juurde kuuluvate seadeldiste ja juppide ees on ootusrikkalt avatud. Kui eestlane on veel rahumeelne rahvas, siis mujal maailmas on uute tahvelarvutite müüki jõudmisel arvestatud massihüsteeria ja saamahimu poolt tekitatud kes ees, see mees võitlusolukorraga. Huvitav on ka trend, kus mobiil on möödumas oma kasutuselt arvutist. Prototüübid on üha uuenduslikumad ning seninägematuid ideid ja innovatsiooni nähakse soovituslikult välkkiire teostusprotsessi tagajärjena ja müüki soodustava kohustuliku elemendina.

2. Hübriid ja multiplatvorm rakenduste arendus
Rakendusi saab tulevikus paigaldada ja kasutada kõikidel vahenditel, hoolimata sellest millist operatsioonisüsteemi nad kasutavad. Pea peale pööratakse arusaam, et kui midagi kõlbab kõigeks, siis ei kõlba ta mitte millekski. Tegelikkuses, vähemalt rakenduste vallas, saab see olema just vastupidi. Tähtis on kohanemisvõime, liikuvus, paindlikkus ning multifunktsionaalsus.
Seega erinevused mobiilirakenduste ja arvutitarkvara vahel ühtlustuvad. Microsoft on sellest ka märku andnud, väljastades Windows 8 operatsioonisüsteemi, mis on mõeldud edukalt kasutamiseks nii nutitelefonides kui ka arvutites.
Huvitaval ja paradoksaalsel kombel ennustatakse siiski massilahenduste kõrval edu ka teatud veebirakendustele, mis on loodud platvormide spetsiaalseid vajadusi silmas pidades. Eritellimusena loodud lahendused vastavatele seadmetele tagavad kasutajale kohandatud ja probleemivabama kasutajakogemuse ning parema elamuse, kuid pikas perspektiivis on tootjale kulukamad.

3. Pilvemaailm
Dokumendid, pildid ja programmid leiavad endale uue sooja kodu interneti pilvesüsteemides. Võrreldes ketta peal salvestatuga pakuvad nad turvalisemat, pika-ajaliselt püsivamat lahendust. Pilvandmetöötlus saab mobiilse trendi kaasa-aitajaks ja lahutamatuks kaaslaseks.